Зараз довкола Запоріжжя стає гарячіше і це помічають навіть ті, хто далеко від фронту. Росіяни просуваються в напрямку міста, і все більше людей запитують – чи справді артилерія може дістати вже до самого Запоріжжя?
А як змінилася ситуація на півдні області? І що каже про це не тільки ISW, а й самі наші військові. Аналітики з Інституту вивчення війни припускають, що навіть незначне просування росіян ближче до Запоріжжя може поставити місто в зону ураження їхньої ствольної артилерії.
Про це ми попереджали наших читачів ще раніше. Зараз вони підступили до сіл Приморське (приблизно за 7 км від лінії фронту) і Веселянка (десь за 11 км). Якщо просунуться ще трохи, теоретично можуть дістати і до міста. Але що показує практика?
Найближча точка, з якої ворог міг би вести вогонь – південні околиці Степногірська. Це близько 25 км до околиць Запоріжжя. Втім, це не контрольована ворогом територія – там постійні бої, і нещодавно ЗСУ провели контратаку, вибивши росіян. З Кам’янського до міста ще далі – приблизно 29 км.
А саме звідти окупанти останнім часом намагаються закріпитися. Що стосується артилерійських ударів, то зараз більшість із них припадає на прифронтові села, що в межах 5-10 км від передової. Максимальна відстань, з якої росіяни обстрілювали території – це приблизно 15-16 км (наприклад, по Солодкому чи Григорівці).
І це вже межа для звичайної ствольної артилерії. Хоча росіяни й мають системи, які можуть бити далі (ті ж “Торнадо” або “Смерчі” з дальністю до 70–120 км) все ж основний “робочий інструмент” ворога — це “Гради” й “Урагани”, ефективні в межах 20-40 км.
Наші військові кажуть, що ризики для міста зростатимуть лише тоді, коли ворог суттєво наблизиться. Зараз 25+ км – це ще відносно безпечна відстань від звичайної ствольної артилерії. До того ж, працюють дрони, які полюють на гармати – якщо артилерію знайдуть, вона не житиме довго.
І наші працюють жорстко – б’ють по логістиці, по залізниці, по техніці. Росіяни вже кілька разів намагались прорватися броньованими колонами, але все це було знищено. Говорити, що Запоріжжя вже ось-ось почнуть масово накривати з артилерії – передчасно.
Досвід того ж Сумського напрямку показує, що навіть коли фронт підходить ближче ніж на 20 км, це не означає, що артилерія одразу “прилітає”. Зараз через розвиток дронів і контрбатарейної боротьби гаубиці намагаються не ставити ближче ніж 15 км до передової.
Та й у районі Кам’янського зараз, як кажуть самі військові, техніки у ворога майже не видно – лише мотоцикли. Отже, навіть якщо піхота просувається, це не означає, що за ними одразу тягнуть гармати. Але, якщо артилерія почне бити по селах за 10-15 км від міста – от тоді дійсно треба бити на сполох.
Поки що, швидше, слід очікувати збільшення ударів дронами – ті ж FPV-дрони або “Молнія” вже час від часу залітають у Запоріжжя. І от саме це зараз – основна загроза. Висновок простий: місто поки поза стабільною зоною ураження ствольної артилерії, але ворог цього дуже прагне. І кожен кілометр просування – це підвищення ризиків. Тому не панікуємо, але й не ігноруємо небезпеку.
Будьте в курсі головного раніше за інших
Підписуйтесь на новини Запоріжжя, щоб не пропустити фото, відео та ексклюзивні історії — Telegram / Facebook / Google News




